Patrycja Bereznowska Sportowcem Roku IAU!

Opublikowane w pt., 23/03/2018 - 08:55

Patrycja Bereznowska została 2017 IAU Athlete of the Year, czyli Sportowcem Roku Międzynarodowego Stowarzyszenia Ultramaratończyków.

Tytuł przyznano w głosowaniu, a przewaga Polki nad rywalkami była po prostu miażdżąca. Patrycja uzyskała 45,4% głosów, podczas gdy zajmująca drugie miejsce w tym rankingu Camille Herron, rekordzistka świata w biegu 100-milowym, zaledwie 16,7 % głosów. Trzecia w rankingu Adeline Roche zebrała 14,8 % głosów.

Przewaga Polki jest widoczna nie tylko w głosowaniu. W kwietniu ubiegłego roku Patrycja Bereznowska została mistrzynią Polski w biegu 24-godzinnym, a kilka miesięcy później obroniła tytuł mistrzyni świata i pobiła rekord świata w tej konkurencji. Do tego należy dodać wygrane biegi, m.in. Spartathlon (została rekordzistką trasy) czy Iron Run w Krynicy-Zdroju. Staje się jasne, że trudno byłoby znaleźć biegaczkę o większych osiągnięciach w 2017 r.

Na EXPO Półmaratonu Warszawskiego i w internecie. Łap 30% zniżki na Krynicę!

Wprawdzie tytuł nie obejmuje osiągnięć w 2018 r., ale warto podkreślić, że i teraz Patrycja wysoko wiesza poprzeczkę rywalkom. Została już rekordzistką świata w biegu 48-godzinnym.

„Po dwóch nominacjach, zwycięstwo. Dziękuję Wszystkim, którzy pomogli mi to osiągnąć. Nie jestem w stanie wszystkich wymienić, ale osobiście przy okazji Wszystkich Was wyściskam!” - obiecała na swoim profilu zwyciężczyni rankingu.

Wśród panów zaszczytny tytuł przypadł w udziale Yoshihiko Ishikawie. Japoński biegacz zamknął 2017 r. mistrzostwem świata w biegu 24-godzinnym i zwycięstwem w 17th Soochow/Taipei 24h Ultramarathon.

Drugie miejsce w rankingu zajął Luis Alberto Hernando, mistrz świata w biegu trailowym i brązowy medalista igrzysk wojskowych, a podium uzupełnia Sebastian Białobrzeski - wicemistrz świata w biegu 24-godzinnym i rekordzista Polski.