Najmłodsi uczestnicy półmaratonu w Houston – szok!

Opublikowane w czw., 18/01/2018 - 08:43

Kategorie wiekowe poniżej 16 roku życia nie są częste w imprezach biegowych. Organizatorzy biegów na długim dystansie minimalizują ryzyko wypadków i w regulaminach określają dopuszczalną granicę wieku. Tam jednak, gdzie tak się nie dzieje, pojawiają się prawdziwe perełki.

Podczas półmaratonu w Houston najmłodsza grupa uczestników startowała w kategorii 7-11 lat. Zwyciężyła 11-latka - Loghan Gonzales, która linię mety przekroczyła z czasem brutto 1:59:04, zajmując 617. miejsce wśród kobiet!

W tej samej kategorii startowała najmłodsza uczestniczka Houston Half Marathon. Kaylee Parker swój pierwszy bieg ukończyła w wieku zaledwie... 3 lat. Dwa lata później dotrzymała kroku ojcu i pokonała w jego towarzystwie całe 5 km.

Telewizji ABC13 zdradziła, że mała Kaylee biega, bo bieganie jest zabawne, relaksujące i dobre dla niej. W miniony weekend, już jako ośmiolatka, miała okazję się relaksować przez całe 21 km i 97 metrów. Do mety dobiegła na 10. miejscu w kategorii i jako 5295. kobieta, z wynikiem netto 3:12:39.

Najmłodszym uczestnikiem imprezy w Houston wśród chłopców również był 8-latek, który z czasem 3:06:06 zajął 21. miejsce w kategorii wiekowej i 9490. w kategorii open.

Młodzi miłośnicy długiego biegania ustanawiają również rekordy w swoich kategoriach. Rekordy dla ośmiolatków wynoszą 1:35:25 dla chłopców i 1:38:22 dla dziewczynek. Z tego punktu widzenia wyniki z Houston były raczej przeciętne.

Według bazy ARRS (Association of Road Racing Statisticians), najmłodszym półmaratończykiem jest do tej pory pięciolatek (już prawie sześciolatek) - Matthew Feibush. W 2013 r. uzyskał czas 3:02:57. Za to wśród pięciolatek rekord szybkości od 1984 r. należy do Nasiyi Jobe - 1:51:31. Mała Nasiyi była wówczas rekordzistką aż na 9 różnych dystansach! Niestety nie wiadomo, jak się potoczyły jej losy, od tamtej pory nie pojawiała się już w mediach.