MŚ w biegach górskich: Medalowe żniwa Ugandy. Polacy... [WYNIKI]

Opublikowane w pon., 17/09/2018 - 08:14

Reprezentanci Ugandy zdominowali 34. Mistrzostwa Świata w biegach górskich w stylu alpejskim, organizowane cyklicznie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Górskich WMRA. Reprezentanci tego kraju zdobyli aż osiem krążków na dwanaście możliwych!

Broniący złotego medalu Ugandyjczyk Victor Kiplangat tym razem musiał zadowolić się najniższym stopniem podium. Na pocieszenie został mu fakt, że wyprzedzili go dwaj rodacy. Triumfował Robert Chemonges, który uzyskał wynik 55:37. Zawodnik ten w zeszłym roku brał udział w Mistrzostwach Świata w biegu maratońskim. W Londynie zajął 21. miejsce z czasem 2:21:24 (rekord życiowy 2:10:32).

Tak jak przed rokiem tuż za podium znalazł się Amerykanin Joseph Gray – najlepszy alpejczyk z 2016 roku.

Najwyżej z Polaków uplasował się Kamil Jastrzębski, który zajął 37. miejsce. Jest to najlepsze miejsce naszego reprezentanta od 2015 roku, kiedy to Bartłomiej Przedwojewski był 23. Pozostali nasi reprezentanci zajęli dalsze lokaty. Sylwester Lepiarz uplasował się na 63. miejscu, Kamil Młynarz był 67.. Tuż za Kamilem nim finiszował Michał Biały.

Bieg kobiet to jedyna konkurencja, w której Uganda nie zdobyła medalu. W rywalizacji pań tytuł obroniła Kenijka Lucy Wambui Margi. Rok temu druga była Austriaczka Andrea Mayr, która tym razem zajęła szóste miejsce. Srebro przypadło w udziale innej Europejce Maude Mathys ze Szwajcarii, która o 26. sek. wyprzedziła Kenijkę Viole Jelegat.

Najlepsza z Polek była Dominika Ulfik-Wiśniewska, która była 42. Tuż za nią uplasowała się Michalina Mendecka, zajmując 48 pozycje. Przypomnijmy, że obie nasze reprezentantki jeszcze w ubiegłym tygodniu brały udział w MŚ w Skyrunningu (Vertical Kilometer)

W biegu juniorów, tak jak w przypadku ich starszych kolegów, całe podium przypadło Ugandyjczykom. Wygrał Dan Chebet z wynikiem 35:49. Marcin Kubica był 20. (41:48), Mariusz Semper 31. (43:31), a Michał Izydorek 40. (44:32).

The junior men's race is underway! #roadtoCanillo #RoadToAndorra #mountainrunning

Post udostępniony przez World Mountain Running Assoc (@wmramountainrun)

W zmaganiach juniorek Uganda zgarnęła złoto i brąz. Srebro wywalczyła Niemka Lisa Oed, która o 35. sek przegrała z Risper Chebet (41:19). Magdalena Pierzchała była 35 (51:28). Kolejne miejsce zajęła Natalia Bielak (51:53), a Klaudia Pawlus finiszowała jako 38. (51:53).

Mistrzostwa odbyły się w Andorze, a dokładnie w miejscowości Canillo. Seniorzy mieli do pokonania dystans ok. 12 km. W sumie przewyższenia wynosiły +1028 / -117 m. Natomiast juniorzy mieli do pokonania odcinek liczący 7,3 km (+576 m/ -171 m). Meta zlokalizowana była na poziomie 2430 m n.p.m, w okolicach wyciągu krzesełkowego Forn de Canillo.