MŚ U20: Już 3 medale Polaków. Ewa Swoboda show!

Opublikowane w czw., 21/07/2016 - 23:28

16. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkiej Atletycy rozgrywane w Bydgoszczy przekroczyły półmetek. W rywalizacji z rówieśnikami z całego świata znakomicie spisują się Polacy. Prawdziwy popis na bieżni dała w czwartek Ewa Swoboda.

Zanim o najcenniejszych krążkach. W finałowym biegu na 100m Ewa Swoboda wywalczyła srebrny medal. Czas 11,12 sek., uzyskany przy sprzyjającym ale regulaminowym wietrze +0,9 m/s jest nowym rekordem Polski juniorów.

Drugi najlepszy wynik w historii juniorskiej lekkoatletyki również należy do Ewy Swobody i został ustanowiony... w półfinale bydgoskich mistrzostw 11.17 sek.

Złoty medal zdobyła Amerykanka Candance Hill wynikiem 11.07, czym pobiła rekord mistrzostw świata juniorów. Brąz wywalczyła Halifa St Fort z Trynidadu i Tobago z rezultatem 11.18.

Czwartkowy wynik Ewy Swobody jest drugim rezultatem w historii polskiej lekkiej atletyki. Szybciej pobiegła tylko Ewa Kasprzyk w 1986 roku – 10.96 sek. Zawodniczka Czwórki Żory wyprzedziła w tabelach Irenę Szewińską (11,13 sek. z 1974 roku) oraz Elżbietę Tomczak (11,18 sek. z 1984 roku).

W pamięci kibiców zostanie również bieg kwalifikacyjny naszej sprinterki, która w środę, drugiego dnia mistrzostw, w kwalifikacjach zwyciężyła z czasem 11.10 sek., mając dużą przewagę nad rywalkami. Z uwagi na sprzyjający wiatr +2,7 m/s wynik ten nie został jednak uznany jako rekord.

W czwartek w finale biegu na 110m ppł Dawid Żebrowski zajął 5. miejsce ustanawiając rekord życiowy – 13.45 sek. Złoto wywalczył Amerykanin Marcus Krah z czasem 13.25, drugi był jego rodak Amere Lattin z wynikiem 13.30. Brąz przypadł Japończykowi Takumu Faruyua, który rezultatem 13:31 pobił rekord Azji juniorów.

Bohaterem pierwszego dnia mistrzostw był kulomiot Konrad Bukowiecki. Nasz reprezentant pchnął 6-kilogramową kulę na odległość 23,34m bijąc o 34 centymetry rekord świata juniorów! Za jego plecami uplanował się Rumun Andreia Toader, który dzięki odległości 22.30m pobił rekord Rumunii juniorów.

Drugiego dnia zmagań na stadionie Zawiszy, niespodziewanie złoty medal w rzucie oszczepem wywalczyła Klaudia Maruszewska. Ustanowiła przy tym nowy rekord życiowy - 57,59m. Zawodniczka Jantaru Ustka jest pierwszą Polką, która zdobyła złoto na mistrzostwach świata do lat 20 w tej konkurencji. Wcześniej po najcenniejszy krążek w oszczepie sięgali tylko panowie.

W innych ciekawych konkurencjach: w biegu na 10 000m zwyciężył Rodgers Kwemoi z wynikiem 27:25.23, ustanawiając rekord mistrzostw. Kenijczyk stoczył zacięty pojedynek z Erytreiczykiem Aronem Kifle i Ugandyjczykiem Jacobem Kiplimo, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce tracą do zwycięzcy blisko sekundę. Na półmetku czołówka miała międzyczas 13:48.18. Jedyny z Polak w stawce - Mateusz Kaczor - zajął 33. miejsce z wynikiem 32:29.22.

W rywalizacji na 3000m kobiet złoto zdobyła Etiopka Beyenu Degefa, ustanawiając rekord mistrzostw z czasem 8:41.76. Jest to też najlepszy czas na świecie w tym roku w tej kategorii wiekowej. Srebrny medal przypadł reprezentującej Bahrajn Dalill Abdulkadir Gossie z wynikiem 8:46.42. Na podium stanęła tez Niemka Konstanze Klosterhalfen z rezultatem 8:46.74. Jedyna Polka w stawce Agnieszka Filipowska była 17. z czasem 10:12.75.

W biegu na 1500m zwyciężył Kenijczyk Kumari Taki z czasem 3:48.63. Najlepszy z Europejczyków Francuz Baptiste Mischler był czwarty z wynikiem 3:49.52. W zmaganiach wzięło udział 12 zawodników. Nie było wśród nich Polaków.

Po trzech dniach zmagań w klasyfikacji medalowej nasza reprezentacja zajmuje drugie miejsce, ex aequo z Kubą, z dorobkiem 3 medali. Prowadzi USA z dorobkiem 9 krążków - 4 złotych, 3 srebrnych i 2 brązowych.