Michał Kiełbasiński wyróżniony na gali Kolosów!

Opublikowane w pon., 12/03/2018 - 08:47

Biegacz ekstremalny, za swój 1600-kilometrowy projekt pn. „Run Dog” na Jukonie został wyróżniony w kategorii „Wyczyn Roku”, w której triumfował Aleksander Doba. Słynny żeglarz przemierzając Atlantyk z USA do Francji zdeklasował rywali do statuetki.

Miłość Michała Kiełbasińskiego do Jukonu nie jest łatwa. W 2015 r. podróżnik, uczestnik Camel Trophy na Borneo, miłośnik rajdów przygodowych, był pierwszym Polakiem, który stanął na starcie Yukon Arctic Ultra. Na trasie tego biegu miały się zrealizować jego marzenia o Dalekiej Północy i przeżyciu przygody w stylu zaczerpniętym z powieści Londona, Curwooda, Jamesa Fenimore’a Coopera. Miało być ciężko, trudno, ekstremalnie, ale z sukcesem. Wtedy się nie udało.

Tamten start zakończył się w szpitalu z poważnymi odmrożeniami. Groziła mu amputacja palców dłoni. Nie było wiadomo, czy stopa odzyska sprawność. Długa rehabilitacja utrudniała podjęcie pracy i wyprawa na Jukon znacznie uszczupliła jego oszczędności. Wkrótce po tych wydarzeniach, konieczna stała się operacja kolana. Wtedy nic nie wyglądało dobrze, ale w powieściach Jacka Londona tacy bohaterowie nie przegrywają.

Dwa lata później Michał Kiełbasiński wrócił na Jukon. Już nie jako uczestnik zorganizowanego biegu, ale jako realizator niecodziennego pomysłu. Pobiegł trasą psich zaprzęgów Yukon Quest, by zebrać pieniądze na bezdomne psy. Pokonał 1600 km w mrozie podobnym do tego z 2015 r. Kilka razy się załamał, walczył ze ścianą i z pogodą. Śnieg i wiatr utrudniały przejście przez góry, oznaczenia trasy psich wyścigów zostały zdjęte i wzrosła łatwość zgubienia trasy. Wyższe temperatury w ciągu dnia, znacznie utrudniły przeprawę przez strumienie.

Mimo tych wszystkich trudności, Michał dotarł do celu po 33 dniach wyprawy. Właśnie za ten wyczyn został wyróżniony w kategorii „Wyczyn Roku”. Gratulujemy!