Maratony na świecie: Merkers. 500 metrów... pod ziemią!

 

Maratony na świecie: Merkers. 500 metrów... pod ziemią!


Opublikowane w pt., 13/10/2017 - 10:19

Biegaliście nad morzem iw górach, po asfalcie i błocie, w upale i na mrozie? Widzieliście już wszystko? Tego jeszcze nie. W Merkers, czyli gigantycznej niemieckiej kopalni soli co roku odbywa się maraton. W imprezie może wziąć udział ograniczona liczba biegaczy, ale na kolejną edycję są jeszcze miejsca. Odbędzie się ona 18 lutego 2018 roku.

By wystartować, trzeba zjechać 500 m pod ziemię. Temperatura wynosi tam około 21 stopni a wilgotność sprawia, że niektórzy zawodnicy określają ten zjazd zstępowaniem do piekieł. Biegu nie zamieniliby na żaden inny. Merkers jest wyjątkowe.

Merkers to gigantyczna kopania soli, która powstała prawie 100 lat temu. Jest więc stosunkowo młoda i.. nieczynna. Obecnie odbywają się tam wycieczki z przewodnikiem, głównie samochodami. Do zwiedzania udostępniono kilkadziesiąt z 4600 km podziemnych chodników (nie, to nie błąd. 4600 km). Raz w roku atrakcję można zwiedzić także biegiem, pokonując maraton, półmaraton albo 10 km.

Merkers różni się od naszej Wieliczki nie tylko rozmiarem. Sól kamienna była tutaj odpadem, wydobywano głównie sole magnezowe do produkcji materiałów wybuchowych i potasowe do produkcji nawozów. Chodniki i hale są tak duże, że można się po nich ścigać samochodami. To tutaj mieści się największa podziemna sala koncertowa, można także zobaczyć największą koparkę na świecie.

Maraton odbywa się na zabezpieczonej trasie złożonej z pętli. Aby móc wystartować, należy mieć oświetlenie i… kask rowerowy. Można ze sobą zabrać kibiców, którzy po wykupieniu biletu zjadą na start biegu razem z zawodnikami.

TERMIN

12. Kristall-Marathon odbędzie się 18.02.2018. Start maratonu i półmaratonu zaplanowano na godz. 11:00, godzinę wcześniej na trasę ruszą zawodnicy z dystansu 10 km.

POGODA

Pod ziemią panuje stała temperatura około 21 stopni Celsjusza i duża wilgotność.

TRASA

Trasa maratonu prowadzi w całości chodnikami kopalni soli i składa się z 13 okrążeń pętli o długości 3,25 km, co daje łącznie 42,25 km. Przewyższenie całkowite wynosi 750 metrów, nie jest więc płasko.

Półmaratończycy muszą pokonać 7 okrążeń, przez co dystans jest dość nietypowy: 22,75 km. Bieg na 10 km ma tak naprawdę krótszą trasę (9,75 km, trzy okrążenia).

Na trasie znajdują się punkty odżywcze i toalety. Nie wszędzie jest pełne oświetlenie, dlatego organizatorzy wymagają od zawodników oświetlenia w postaci czołówki lub latarki w dłoni. Obowiązkowy jest kask rowerowy.

Limit czasu to 2:45 na 7 okrążeń (22,75 km) oraz 5 godzin na 12 okrążeń (39 km). Jeżeli zawodnik nie zmieści się w którymś z limitów, zostanie sklasyfikowany w półmaratonie.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi towarzyszy półmaraton i bieg na 10 km. Atrakcją jest zwiedzanie kopalni. Można zabrać ze sobą osoby towarzyszące.

ZAPISY

Dostępne pod TYM adresem. Limit uczestników wynosi 750 osób, zostało jeszcze ponad 100 miejsc. Koszt udziału w biegu to 65 euro za maraton, 55 euro za półmaraton i 40 za najkrótszy z biegów. Oficjalnie zapisy potrwają do 1 lutego, jednak miejsca zwykle wyczerpują się wcześniej. Jeśli nie mamy własnego chipa, wypożyczenie go będzie nas kosztowało kolejnych kilka euro.

Opłata za dodatkowe osoby (kibiców) to 23 euro w przypadku dorosłych i 15 za dzieci. Bilety można zarezerwować na stronie kopalni www.erlebnisbergwerk.de.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Merkers leży w Turyngii, w samym centrum Niemiec. Najłatwiej tam dojechać samochodem. Podróż z Warszawy zajmie około 8,5 godziny, z Wrocławia 5,5.

KOSZTY POBYTU

Ceny w Niemczech są wyższe niż w Polsce, ale tylko nieznacznie. Nie stracimy zbyt wiele kupując żywność. Kosztowny może być jedynie nocleg. Najlepiej poszukać go w pewnej odległości od Merkers. Pokój dla dwóch osób kilkanaście kilometrów od kopalni można wynająć już za 160-200 zł.

INNE BIEGI

To jedyny tego rodzaju bieg w Niemczech.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce