Jasnowidz Kipchoge. Rekordowy półmaraton w Barcelonie. Polacy...

Opublikowane w ndz., 11/02/2018 - 19:39

5 lat temu Eliud Kipchoge ustanowił wynikiem 1:00:04 rekord trasy Półmaratonu Barcelońskiego. Dobę przed startem tegorocznej, 28 odsłony biegu, Kenijczyk przepowiedział, że impreza będzie miała nowego rekordzistę.

Kipchoge nie podał nazwiska, ale patrząc na listę startową stwierdził, że stawka jest mocna i wynik lepszy od jego rekordu nie będzie żadnym wyzwaniem. Mistrz olimpijski w maratonie miał rację. Rekord trasy rzeczywiście w niedzielę padł, a wiele powodów do radości miał też zdobywca drugiego miejsca.

Zwycięzcą eDreams Mitja Marató de Barcelona został Mule Wasihun, który przekroczył metę z czasem 59:44. Etiopczyk jako pierwszy w historii imprezy uzyskał wynik poniżej godziny.

O tym zawodniku było już głośno kilka razy, nie zawsze z powodu sportowych osiągnięć. Choćby w 2016 r., gdy na trasie 10-kilometrowego biegu w indyjskim Bengaloru został dotkliwie pogryziony przez psa. Wypadek pozbawił go zwycięstwa, ale nie woli walki. Mimo obrażeń Etiopczyk dotarł do mety.

Drugi na mecie Julien Wanders ukończył bieg w Barcelonie z wynikiem 1:00:09 ustanawiając rekord Szwajcarii i rekord Europy do lat 23. Poprawił „życiówkę” bardzo znacząco, rok temu w Mediolanie pobiegł półmaraton w 1:01:43.

Najniższy stopień podium zajął Moses Kurong z Ugandy, z wynikiem o sekundę gorszym od Szwajcara.

Zwyciężczynię półmaratonu w Barcelonie wyłonił sprinterski pojedynek między Etiopkami. Faworytka Tejitu Daba (1:08:36) wygrała z Dibabe Kumą o zaledwie sekundę. Trzecia była biegaczka z Rwandy Salomé Nyirarukundo (1:08:48).

W półmaratonie w stolicy Katalonii wystartowało 14 tys. biegaczy, w tym ponad 150 Polaków. Najlepiej z naszych rodaków pobiegli Daniel Taras z Malborka (74 miejsce z czasem 1:12:09) i Maja Dudzińska (104 wśród kobiet z wynikiem 1:31:10).