Diamentowa Liga w Oslo. Czwórka naszych na starcie

Diamentowa Liga w Oslo. Czwórka naszych na starcie


Przed nami piąty mityng z cyklu Diamentowej Ligi. Po zmaganiach w Rymie, lekkoatleci przenoszą się na stadion Bislett w Oslo. W stolicy Norwegii wystąpi czworo naszych reprezentantów.

Po raz pierwszy w sezonie letnim, w biegu na 1500m wystartuje Marcin Lewandowski. Halowy mistrz Europy z Belgradu, legitymuje się rekordem życiowym na tym dystansie wynoszącym 3:37.69. Wynikiem zwieńczył miniony sezon. Nasz reprezentant wciąż walczy o wypełnienie minimum na MŚ na koronnym dystansie 800m. Dodajmy, że wskaźnik w biegu na 1500m wynosi 3:36:00.

Faworytem biegu z Marcinem Lewandowskim jest Kenijczyk Silas Kiplagat - wicemistrz świata z 2011 roku, którego rekord życiowy to 3:27.64. Ze wszystkich zawodników w stawce, w tym sezonie najlepiej pobiegł aktualny wicemistrz świata Kenijczyk Elijahem Manangoim - 3:31.90.

Miejscowi kibice bedą trzymać kciuki za mistrza Europy z Amsterdamu Filipa Ingebrigtsena, którego rekord życiowy wynosi 3:32.43. Jego 16 letni brat - Jacob Ingebrigtsen, najmłodszy zawodnik w historii, który pobiegł milę w czasie poniżej czterech minut (3:58.07), wystartuje w... „Mili Marzeń”. To bieg dedykowany zawodnikom poniżej 20 roku życia i nie jest zaliczany do Diamentowej Ligi.

W rywalizacji na 400m mężczyzn wystartuje Rafał Omelko. Halowy Mistrz Europy w sztafecie 4x400m i wicemistrz Starego Kontynentu w biegu indywidualnym, legitymuje się rekordem życiowym 45.14 z 2016 roku. Nasz zawodnik ma już wywalczone minimum na MŚ, więc spokojnie może przygotowywać się do głównej imprezy tego sezonu. W tym roku uzyskał czas 45.23 (wskaźnik wynosi 45.50).

Za rywali Omelko będzie miał m.in. Baboloki'ego Thebe z Botswany - aktualnego mistrza Afryki na 400m, którego życiówka to 44.22. To właśnie ten zawodnik wydaje się być faworytem biegu. Ma najlepszy rekord życiowy w stawce - 44.22, a dodatkowo w tym sezonie pobiegł też najszybciej - 44.89. Na bieżni staną też bracia Joanathan i Kevin Borlee, czy też halowy Mistrz Europy z Belgardu Czech Pavel Maslak.

W biegu na 800m kobiet tym razem nie zobaczymy halowej rekordzistki Polski Joanny Jóźwik. O kolejną wygraną powalczą Mistrzyni Olimpijska Caster Semenya z RPA, brązowa medalistka z Rio Kenijka Margaret Nyairera Wambui, która była blisko sprawienia niespodzianki w Eugene, czy Eunice Sum – kenijska mistrzyni świata z 2013 roku i wicemistrzyni z 2015 roku na tym dystansie.

W rzucie dyskiem wystartuje czterokrotny zwycięzca Diamentowej Ligi Piotr Małachowski. Natomiast w skoku wzwyż zobaczymy Sylwestra Bednarka.

Początek mityngu w czwartek o 18:00. Najpierw rozegrana zostanie część krajowa mityngu. Transmisja z Diamentowej Ligi w Polsacie Sport Extra od godzin 20:00.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: