Diamentowa Liga: Rekord Polski na 1000m! [WIDEO]

Opublikowane w pt., 26/08/2016 - 07:20

Marcin Lewandowski najszybszym Polakiem na 1000m! W mityngu Diamentowej Ligi w Lozannie zawodnik Zawiszy Bydgoszcz pobiegł w czasie 2:14,30 i o ponad 2 sekundy poprawił dotychczasowy rekord Adama Kszczota (2:15,72 w Brukseli 2014). Rezultat Polaka to czwarty wynik na tym dystansie w historii europejskiej lekkoatletyki.

W Lozannie Lewandowski był piąty. W szybkim biegu, nakręcanym przez dwóch pacemakerów zwyciężył Ayanleh Souleiman z Dżibuti - 2:13,49. To najszybszy czas sezonu na tym dystansie. Rekord świata od 1999 roku należy do Kenijczyka Noah Ngeny'ego - 2:11,96.

Trzecie miejsce na pięć startujących zespołów zajęły w Szwajcarii nasze sprinterki w sztafecie 4x100m. Drużyna w składzie Anna Kiełbasińska, Klaudia Konopko, Marika Popowicz-Drapała i Katarzyna Sokólska uzyskała czas 44,12. Zwyciężyły Ukrainki - 42:67.

Indywidualnie pobiegło pięć Polek, ale żadna nie zdołała awansować do finału. Zwyciężyła Elaine Thompson z Jamajki - 10,78.

Debiutująca w Diementowej Lidze oszczepniczka Maria Andrejczyk z wynikiem 53:49 zajęła ósme miejsce. W rzucie dyskiem Piotr Małachowski był szósty (63:46m - Polak nadal jest liderem cykli Diamond Race), Robert Urbanek - piąty (62,83m - wicelider cyklu). W skoku wzwyż Sylwester Bednarek był dziewiąty (2,20m), w skoku o tyczce Piotr Lisek był drugi, ex aequo z Renaud Lavillenie (5,72m), Robert Sobera - piąty (5,62m) a Paweł Wojciechowski - siódmy (5:47m).

Kolejny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się 27 sierpnia w Paryżu.