Comrades Marathon 2018 - inspirujący i emocjonalny [WYNIKI POLAKÓW]

Opublikowane w pon., 11/06/2018 - 09:00

Bongumusa Mthebu po raz trzeci wygrał Comrades Marathon. Poprzednio zrobił to w 2014 i 2017 r. Jest drugim zawodnikiem w historii biegu z takim osiągnięciem.

Mthebu w zeszłym roku wygrał na trasie „w górę” czyli z Durbanu do Pietermaritzburga. W tym roku zdominował bieg poprowadzony w odwrotnym kierunku. Na mecie uzyskał czas 5:26:34 i otrzymał za to ponad 33 tys. dolarów. Na mecie podkreślał, że dla niego Comrades Marathon to bardzo emocjonalny bieg i musi pracować nad nim głową.

Osiem minut i 35 sekund do lidera na ponad 90-kilometrowej trasie stracił Joseph Mphuthi. Trzecie miejsce przypadło w udziale przedstawicielowi najliczniej reprezentowanego wśród cudzoziemców kraju. Brytyjczyk Steven Way uzyskał wynik 5:35:27.

Rekordzista trasy „w dół” David Gatebe, nie obronił swojego tytułu z 2016 r. i zajął dopiero 8 miejsce.

Również wśród pań, z trasą o nierównej chociaż asfaltowej nawierzchni, najlepiej poradziły sobie miejscowe zawodniczki. Zwyciężczynią z czasem 6:10:04 została Ann Ashworth. Pracująca na co dzień jako prawnik biegaczka, zakończyła bieg z wyraźną przewagą nad triumfatorką niedawnego Two Oceans Marathon.

Gerda Steyn zajęła drugie miejsce z czasem 6:15:34. Podium uzupełniła Rosjanka Aleksandra Morozowa z czasem 6:20:21.

Comrades Marathon to najważniejszy afrykański ultramaraton. Stanowi istotny element gospodarki regionu i inspiruje do działania. W tym roku na trasie pojawił się m.in. Daniel de Wet, którego historią żyło całe RPA, po tym jak podczas wypadku w kopalni, metalowy pręt o długości 1,8 m przebił jego ciało na wylot od pachwiny po łopatkę i poważnie uszkodził narządy wewnętrzne.

Na wsparcie kibiców mógł również liczyć Xolani Luvuno, który biegł z protezą nogi i o kulach. Zawodnik, który niedawno walczył z rakiem kości, biegł ponad 11 godzin.