100 lat IAAF

 

100 lat IAAF


Opublikowane w czw., 22/11/2012 - 15:57

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych obchodzi w tym roku swoje stulecie. IAAF powstał w 1912 roku po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie. Wówczas to z dniem 17 czerwca zaczęła działać Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkiej Atletyki, która w 2001 roku przyjęła obowiązującą do dziś nazwę Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.

Z tej okazji władze IAAF oraz wiele innych instytucji i samorządów współpracujących z tym Stowarzyszeniem organizuje obchody jubileuszu. Wiele wydarzeń z tym związanych odbyło się już na przestrzeni całego roku, jednak punkt kulminacyjny nastąpi w tym tygodniu w Barcelonie.

W Barcelonie na uroczystej Gali Lekkoatletycznej pojawi się ponad 120 gwiazd, medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata, rekordziści świata. Ponadto 100-lecie celebrować będzie jeszcze ponad 600 członków Światowej Rodziny Lekkoatletycznej, federacji innych sportów oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W gronie gwiazd Królowej Sportu znalazła się oczywiście Irena Szewińska, która w ubiegłym roku gościła w Festiwalu Biegowym.

W związku z organizowanymi w roku przyszłym na Jaworzynie Mistrzostwami Świata w biegach górskich z ramienia IAAF w przyszłym roku przyjedzie do Krynicy David Okeyo – przewodniczący Komisji Biegów Przełajowych i Ulicznych tego stowarzyszenia.

Wracając do 100-lecia IAAF to należy przypomnieć, że głównym powodem, dla którego zostało założone była potrzeba stworzenia jednolitych zasad i reguł dla jednej z najstarszych dyscyplin sportowych. Ponadto Stowarzyszenie miało zająć się odnotowywaniem i gromadzeniem najlepszych wyników, na podstawie których tworzono by oficjalną listę rekordów świata. Obie rzeczy IAAF przez wiele długich lat realizował i realizuje do dziś. Poza tym Stowarzyszenie stało się organizatorem najważniejszych imprez lekkoatletycznych w różnych kategoriach wiekowych od mistrzostw świata w przełajach, poprzez mistrzostwa w hali, biegach ulicznych, aż do tych najważniejszych - mistrzostw świata na otwartym stadionie.

Z czasem zakres obowiązków IAAF zwiększał się. Obecnie słabnąca siła lekkoatletyki w świecie sportu wymusza na władzach Stowarzyszenia podjęcie często trudnych decyzji, które mogłyby przyczynić się do wzrostu atrakcyjności Królowej Sportu. Wciąż wydaje się jednak, że IAAF nie stara się bądź boi się podjąć zdecydowane decyzje, które sprawiłyby, że lekkoatletyka zaczęłaby być bardziej atrakcyjna dla zwykłego widza nie tylko podczas najważniejszych wydarzeń, takich jak Igrzyska Olimpijskie.

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce